AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten ‘yeni vergi paketi’ ve ‘yurt dışı çıkış harcı’ açıklaması! ‘Spekülasyonlara itibar edilmemelidir’


AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. AK Parti Konferans Salonu’ndaki toplantı saat 15.10’da başladı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

GQ114xgXQAAPu2A

Çelik’in açıklamalarından öne çıkanları şu şekilde:
“Cumhurbaşkanımız önümüzdeki yaz döneminin iyi değerlendirilmesi gerektiği, Cumhur İttifakı siyasetinin vatandaşa ulaştırılmasını ifade ettiler. İttifakın birliği konusunda hassasiyetlerini bir kez daha vurguladılar.”

(Suriye’nin kuzeyinde terör örgütünün yerel seçim yapma isteği)
“Suriye’nin kuzeyindeki aktiviteleri, bir takım terörist faaliyetlerini yakından takip ediyoruz. Bu bir seçim değildir. Orada bir teröristan kurmak için bir yöntemin dile getirilmesidir. Bunun tamamen gündemden düşmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Buna müsaade etmemiz hiçbir şekilde söz konusu olmayacaktır.”

AA-20240624-34959133-34959129-AK_PARTI_SOZCUSU_OMER_CELIK

“SPEKÜLASYONLARA İTİBAR EDİLMEMELİDİR”

“Sosyal medyada yayılan ‘Şuraya da vergi gelecek, buraya da vergi gelecek’ yönündeki iddiaların çoğunluğu spekülasyondur. Vergi adaletinin sağlanması için yapılan çalışmalardır. Resmi olarak açıklanmamış spekülasyonlara itibar edilmemeli. Bir taslak söz konusu olduğunda uygun görülen her şey o taslağa yazılır. Ekonomi yönetimimiz şeffaf bir program hazırlıyor. Son kararı siyasi irade verir. Vergide adalet hedeflenirken enflasyonist sonucun ortaya çıkmaması, üretim, istihdam, ihracat süreçlerinin etkilenmemesi büyük bir hassasiyetle değerlendirilecektir.”

AA-20240624-34959133-34959132-AK_PARTI_SOZCUSU_OMER_CELIK

BAKAN ŞİMŞEK-CHP’Lİ KARATEPE GÖRÜŞMESİ

“Öz güvenli bir hükümete sahibiz. Burada gündeme getirilen konular hükümetin zaten bildiği bakanlığın üzerinde çalıştığı konular. Bir şey gündeme getiriliyor muhalefet tarafından zaten gündemde olup da yapılırsa biz getirdik de yapıldı oluyor. Bugünkü görüşmede Mehmet Şimşek Bey basına verilen konularda hükümet olarak ne yaptığımızı dünya örnekleriyle paylaşmış oldu. Onlar öneri getirdik çok kabul görmedi diye açıklama yapmışlar. Herkes öneri getirebilir. Ekonomi yönetimimiz ne yaptığını biliyor öngördükleri takvim kusursuz bir şekilde işliyor. Mehmet Bey talep üzerine ekonomi vizyonumuzu paylaşmış oldu.”

YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI

Çelik, ‘Yurt dışı çıkış harcı çok tartışılan bir konu. Gelir İdaresi Başkanlığı 3 bin liraya yükseltilmesini teklif etti. AK Parti’nin buna itiraz ettiğini biliyoruz. Bin-bin 500 lira olması teklif edilmiş AK Parti tarafından. Harç, 3 bin liraya yükseltilir mi?’ sorusuna, “Bu konuşulan her şey bir taslak düzeyinde bir şeye yazılır, yani işte ‘1 lira olsun’dan, ‘10 lira olsun’a kadar yazılır, ama bu son karar verileceğine kadar bunların hiçbiri geçerli değildir. Dolayısıyla o son kararların verileceği toplantılar yapılmadı. Onlar verildiği zaman ne olmuş olduğu ortaya çıkacak. Bazen şöyle de oluyor; bir sunum yapılır. Orada bir taslak vardır. Aslında taslakta aynı konuyla ilgili 10 tane alternatif vardır. Fakat onlardan bir tanesi sızar bir şekilde. O bir spekülasyon konusu olur. Yani burada esas amaç birincisi gelir dağılımındaki adaletsizliği giderebilecek şekilde düzenlemeler yapmak, esas siyasi amaç bu. 2’ncisi de vergi adaletini yapmak. Dolayısıyla o toplantılar yapılıp, kararlar verilip, netice açıklanana kadar bunların hepsinin bir taslaktan ibaret olduğunu, bir spekülasyondan ibaret olduğunu ifade etmiş olayım’’ diye yanıt verdi.

“TEMMUZ AYININ BAŞINDA BELEDİYE BAŞKANLARIMIZLA BİR TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Çelik, AK Parti’nin pazar günü başlaması beklenen Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Toplantısına ilişkin ise, “Cumhurbaşkanımız, genel başkanımız; biliyorsunuz temmuz ayının başında belediye başkanlarımızla bir toplantı gerçekleştireceğiz. Oraya da katılacaklar. Bütün AK Parti Genel Merkezi olarak belediye başkanlarımızla birlikte olacağız. Dolayısıyla yerel seçimlerden sonra da yerel siyasetin değerlendirilmesi bakımından ve yerelde yapılacak işlerin değerlendirilmesi, vatandaşımıza en kaliteli hizmetin götürülmesi bakımından ne yapmamızın gerektiğini de bu kampta değerlendirmiş olacağız’’ dedi.

Express

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*