Eski döneme ait çok sayıda çocuk mezarı bulundu


Kulp ilçesi İnka köyünde 2021 yılında Diyarbakır Müze Müdürlüğünce 25’i işçinin ve 15’i uzman ekiple olmak üzere yürütülen kazı çalışmasında eski taş ocağı olan alanda şimdiye kadar 60 adet çocuk mezarı bulundu.

Kazı çalışmanın yürütüldüğü bölgenin Antik Dönem taş ocağı olduğunu belirten Çelebi, “Geç Roma, erken Roma dönemine ait bir taş ocağı. Taş ocağı işlevini yitirdikten sonra mezar alanı olarak kullanılmaktadır. 2021 yılından bu zamana kadar yaptığımız kazılarda yaklaşık 60 adet 0-6 yaş grubu sanduka tipi basit toprak mezarlar mevcut” dedi.

Diyarbakır Müzesi Müdür Yardımcısı Mehmet Çelebi, kazının Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğünün izinleriyle, Devlet Su İşleri (DSİ) sponsorluğunda Müze Müdürlüğünün başkanlığında 2021 yılında başlayan kazının devam ettiğini söyledi.

Kazı çalışmasının yürütüldüğü bölgenin Antik Dönem taş ocağı olduğunu belirten Çelebi, “Geç Roma, erken Roma dönemine ait bir taş ocağı. Taş ocağı işlevini yitirdikten sonra mezar alanı olarak kullanılmaktadır. 2021 yılından bu zamana kadar yaptığımız kazılarda yaklaşık 60 adet 0-6 yaş grubu sanduka tipi basit toprak mezarlar mevcut” dedi.

2024’ün dördüncü sezonu ilk kazı günü olduğunu aktaran Çelebi, “Bugün de tesadüf çocuk bireye ait olduğunu düşündüğümüz bir mezara ait kazı çalışmamız devam etmektedir. Bu kazı çalışması bittikten sonra söz konusu iskelet antropolog arkadaşlarımızın eşliğinde incelemeye devam etmektedir. Kazı alanımızda toplam 25 işçi, 15 uzman arkadaşımız var. Bunlardan bir kısmı arkeolog, bir kısmı sanat tarihçi. Bir kısmı da antropolog olarak görev yapmakta” ifadelerinde bulundu.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*