Meral Akşener aday olmamıştı! İYİ Parti’nin yeni genel başkanı Müsavat Dervişoğlu oldu: ‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’


31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin ardından olağanüstü kurultay kararı alan İYİ Parti’de Meral Akşener sonrası yeni genel başkan belli oldu. 5. olağanüstü kurultayda Koray Aydın, Müsavat Dervişoğlu, Tolga Akalın ve Günay Kodaz genel başkan adayı olarak yarıştı.

kjhkjh

İLK TUR SONUÇLANDI

İYİ Parti’nin 5. Olağanüstü Kurultayında başkanlık seçimi için ilk tur tamamlandı. Adaylardan Koray Aydın 472, Müsavat Dervişoğlu 370, Mehmet Tolga Akalın 327 ve Günay Kodaz 2 oy aldı. Seçimlere ikinci tur ile devam edildi.

AA-20240427-34399060-34399052-IYI_PARTI_5_OLAGANUSTU_KURULTAYI

ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

İkinci turda Tolga Akalın adaylıktan çekildi.

MÜSAVAT DERVİŞOĞLU ÖNE GEÇTİ

İYİ Parti’nin 5. Olağanüstü Kurultayında başkanlık seçimi için ikinci tur tamamlandı. Adaylardan Koray Aydın 565, Müsavat Dervişoğlu 570 oy aldı. Seçimlere üçüncü tura kaldı.

AA-20240427-34399060-34399043-IYI_PARTI_5_OLAGANUSTU_KURULTAYI

KORAY AYDIN’A OY VERDİĞİNİ AÇIKLADI VE OY İSTEDİ

İYİ Parti kurultayının ilk turunda 2 oy alan Günay Kodaz, ikinci turda oyunu Koray Aydın’a verdiğini açıkladı. Kodaz, “Bana üç oy veren kimse Koray Aydın’a oy versin, çok rica ediyorum” dedi.

AA-20240427-34397663-34397662-IYI_PARTI_5_OLAGANUSTU_KURULTAYI

YUHALANDI

Kodaz, Aydın için oy istemesinin ardından salonda hazır bulunan delegeler tarafından yuhalandı. Delegeler tarafından yuhalanan Kodaz, salonu terk etti.

YENİ GENEL BAŞKAN BELLİ OLDU

Üçüncü turda 611 oy alan Müsavat Dervişoğlu İYİ Parti’nin yeni genel başkanı oldu. Meral Akşener yaptığı açıklamada “5. Olağanüstü Kurultayımızda İYİ Parti Genel Başkanı olarak seçilen Sayın Müsavat Dervişoğlu’nu tebrik ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

Screenshot_2 (1)

DERVİŞOĞLU: ‘HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK’

Dervişoğlu yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Ülkem için dua ettim, milletim ve partim ile sizler için dua ettim. Ben bir yarış kazanmadım. Çünkü kimseyle yarışmadık biz. Herkesin gözü bu kongredeydi. En küçük tatsız bir olay bile yaşanmadı. Konuşurken de ifade ettim. Sayın Koray Aydın benim aile büyüğm ve ağabeyimdir. Sayın Tolga Akalın da benim kardeşim ve aile bireyimdir. Bugün itibarıyla birbirimize sarılarak yaralarımızı saracağız sonra da iktidar yolculuğumuza devam edeceğiz. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.”

Screenshot_5

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TELEFONLA ARADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İYİ Parti 5. Olağanüstü Kurultayı’nın üçüncü turunda 611 delegenin oyunu alarak Genel Başkanlığa seçilen Müsavat Dervişoğlu’nu telefonla arayarak tebrik etti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, tebrik ettiği İYİ Parti Genel Başkanı Dervişoğlu’na kurultayın hayırlara vesile olması temennilerini iletti.

ÖZGÜR ÖZEL’DEN TEBRİK MESAJI

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “İYİ Parti 5. Olağanüstü Kurultayı’nda Genel Başkanlığa seçilen Sn. Müsavat Dervişoğlu’nu tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyorum. İYİ Parti’nin kuruluşundan bu yana Genel Başkanlık görevini üstlenen Sn. Meral Akşener’e bundan sonraki yaşamında sağlık ve mutluluklar diliyorum” dedi.

EKREM İMAMOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İYİ Parti Genel Başkanlığı’na seçilen Sayın Müsavat Dervişoğlu’nu tebrik ediyor, ülkemizin demokrasi mücadelesinde başarılar diliyorum. Önceki Genel Başkan Sayın Meral Akşener ile uzun yıllara dayanan mesaimiz oldu. Kendisine bundan sonraki sürecinde başarılar dilerim. İYİ Parti’ye gönül vermiş kıymetli vatandaşlarımıza da hayırlı olsun temennimi iletiyorum” açıklamasını yaptı.

AKŞENER’DEN VEDA AÇIKLAMASI

Tekrar aday olmayacağını açıklayan Meral Akşener kurultayda, seçime geçilmeden önce veda konuşması yaptı.

hgkl

Akşener’in kurultayda yaptığı konuşmadan satır başları şu şekilde:**

“Biz İYİ Parti’yi bir kişiye, zümreye ya da bir başka partiye kaldıraç olmak için değil memleketin, milletin istikbali için kurmuştuk. Partimizin aldığı tüm kararların arkasında durdum.

Seçim sonuçları doğrultusunda aldığımız riskin elbette farkındaydım. Bedel ödeme sırasında da en önde karşınızda duruyorum. Bugüne kadar kimseden beklentim olmaksızın gerektiğinde bedel ödemeyi bildim, pişman olmadım. Bugün de pişman değilim. Haklılığımızın bir gün anlaşılacağını biliyorum. Üzerime düşen her şeyi yapmış olmanın huzuruyla son kez karşınızdayım. İYİ Parti olarak varlığımızı, onurumuzu, duruşumuzu pazarlık masalarına meze ettirmemiş olmanın gururuyla son kez karşınızdayım. Kurduğumuz ilk günkü gibi bir an bile pes etmeden mücadele etmiş olmanın gönül rahatlığıyla son kez karşınızdayım. Allah herkese böyle veda etmeyi nasip etsin.

Biz bugünlere çiçek bahçelerinden değil, mayın tarlalarından geçerek geldik. Önümüze örülen engelleri teker teker aşarak geldik. Cümle aleme meydana okuduk. 25 Ekim 2017’de bir çarşamba sabahı kadim bir ateşin etrafında toplandık. Kutlu bir davada şanlı bir mücadeleyi vermek için İYİ Partimizin güneşinde buluştuk. Türkiye’nin çok yarası var, biz merhem olacağız dedik. Türkiye iyi olacak diyerek yola çıktık. Sesi kısılan, iftiraya uğrayanların partisi olduk. Gençler için gençlerle beraber dedik, Türk olmaktan gurur duyan ama Türkiye’de yaşamak için çare arayan gençlerimizin partisi olduk. Milletimizin partisi, sesi olduk. Kirli pazarlıkların peşine düşüp ilkelerimizden taviz vermedik.

Ben bu bedeli ödemeye razıyım. Başarısızlığı ben aldım, artık başarıyı sizler yakalayacaksınız. Bedeli ben ödedim, artık hesabı siz tutacaksınız. Bu evi artık ayakta siz tutacaksınız, bu eve artık siz bakacaksınız. Genel Başkan adaylarımıza başarılar diliyor, kurultayımızın memleketimiz, milletimiz ve partimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Allah’a ısmarladık.”

TOLGA AKALIN, AKŞENER’İ ALKIŞLAMADI

Akşener kürsüye çıkarken adaylar ve partililer alkışladı, alkışlamayan tek isim genel başkan adayı Tolga Akalın oldu.

fff
Tolga Akalın

SEYİRCİ ALINMADI

Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium’da gerçekleşecek kongreye seyirci alınmadı.

Organizasyon komitesi bu karara ilişkin adaylardan gelen eleştirilere salon kapasitesini işaret ederek yanıt verdi.

Dışarıdan müdahale olduğu iddialarına da “İYİ Parti, bugüne kadar hiçbir makam, merci, kurum veya kuruluşun vesayetine veya müdahalesine müsaade etmemiştir, etmez.” cevabı verildi.

“BEN EMANETÇİ OLACAK KARAKTERDE DEĞİLİM”

Genel başkan adaylarından Müsavat Dervişoğlu partide kendisini birleştirici güç olarak gördüğünü söyleyerek “Ben emanetçi olacak karakterde değilim, Sayın Akşener de öyle bir zihniyette değil.” ifadesini kullanmıştı.

aaa

Koray Aydın ise yaptığı açıklamada, 31 Mart’taki yerel seçimlere tek başına girilmesi kararını eleştirerek “Bu zaferin içinde biz de olacaktık.” dedi.

bb

“HEPSİ GERİ DÖNECEK”

Aydın, partiden istifa edenlerle temas halinde olduğunu belirterek genel başkan seçilmesi halinde hepsinin geri döneceğini söyledi.

Mynet Youtube

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*