Merik Konağı kültürel miras koleksiyonuyla ziyaretçilerini ağırlıyor


Müzede, Osmanlı hanedanının dağılmasıyla illegal yollarla yurt dışına kaçırılan ve 1990’lı yıllarda satışa çıkarıldıkları müzayede salonlarından Bozkurt ailesince satın alınan Osmanlı padişahlarına ait eşyalar yer alıyor. Bunlar arasında, mobilya ustası olarak bilinen Sultan 2. Abdülhamid’in kendisinin yaptığı el oyması eserler, oturma grubu, Sultan Abdülaziz’in tahtları, Sultan Vahdettin’in Dolmabahçe Sarayı’nda kullandığı misafir takımları dikkati çekiyor.

Mekke tünellerini inşa eden Bozkurt’a, dönemin Suudi Arabistan Kralının hediye ettiği, Hazreti İbrahim tarafından Kabe’nin inşası esnasında tavafın başlangıç noktasını belirlemek amacıyla yerleştirilen Hacer-ül Esved’den alınmış bir parça da müzenin önemli koleksiyonları arasında. Ayrıca, Hacı Bayram Veli’ye hediye edilmiş bir şamdan üzerindeki figürden yola çıkılarak ahşap oyma ustaları tarafından hazırlanan ve ayakları bulunmayan masa da müzenin dikkat çeken koleksiyonlarından.

Masa, Ali Rıza Bozkurt’un eşi ve üç kızının yüzlerine göre modellenmiş 4 tunç heykelin dizleri üzerinde duruyor. Binanın içi ve dışındaki tüm sarı alanların altın varakla süslü olduğu müzenin bahçesindeki havuz ise İran’ın Şiraz kentinden gelen ustaların imzasını taşıyor.

DIŞ CEPHESİ SEKOYA AĞACINDAN

Merik Konağı Operasyon Direktörü Çakıl Çelik, AA muhabirine, aslında kargir bir bina olan yapının dış cephesinin sekoya ağacıyla kaplı olduğunu söyledi. Yapının içerisinde “binadan daha kıymetli” birtakım mobilyaların bulunduğunu ifade eden Çelik, Osmanlı padişahlarının kullandıkları mobilyalara ilişkin detayları anlattı.

Müze olarak tescillenmeden önce farklı ülkelerde yaşayan Bozkurt ailesinin üyelerinin burada bir araya gelerek kısa süreli konakladığını belirten Çelik, “Bugün artık konaklama yapılmıyor müze olarak çalışıyor. Aynı zamanda da çok özel davetler için akşam yemeği organizasyonları yapılıyor. Gündüzleri de müze ziyaretçilerine hizmet veriyor.” ifadelerini kullandı.

Bilkent İhsan Doğramacı Bulvarı üzerinde bulunan müze, pazartesi hariç her gün saat 10.30-16.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*